سوالات آزمون دکترای سال 92 سه شنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۲ 23:29

آزمون دکترای سال 92 هم تموم شد. 90 سوال تخصصی در 120 دقیقه و 60 سوال عمومی در 90دقیقه مجموع همه چیزی بود که در این آزمون 210 دقیقه ای آمده بود.

حوزه و محل برگزاری آزمون من دانشگاه شمسی پور در خیابان دماوند و ابتدای میدان امام حسین قرار داشت. تعداد خیلی زیادی تو این آزمون شرکت کرده بودند و بر خلاف سال های گذشته تعداد غیبت ها هم خیلی کم بود. هرچند که شنیدم حوزه های دیگری هم برای رشته مدیریت بوده و این به معنی تعداد بالای داوطلبین رشته مدیریت می باشد ولی عدد دقیقی در این زمینه که شرکت کنندگان رشته مدیریت در مجموع چند  نفر بودند  و چند نفر درنهایت پذیرش می شوند ندارم.

به هرحال آزمون دکترا در ایران که شاید تنها جایی در دنیا باشد که به صورت یکپارچه برگزار می شود با تمام مشکلات و کاستی هایش تمام شد. با تمام این حرفا باز هم مثل همیشه تأکید میکنم بهترین روش برگزاری آزمون دکترا در این مملکت که پر از ارتباطات و روابط زیر میزی و روی میزی می باشد، به شمار می رود.

در ادامه سوالات آزمون مدیریت و پاسخ آنها را برای کسانی که علاقمند هستند میگذارم، موفق و موید باشید.


سوالات آزمون تخصصی دکترای مدیریت


سوالات آزمون عمومی دکترای مدیریتنوشته شده توسط حمید  | لینک ثابت |

آزمون دکترای سال 92 چهارشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۹۲ 3:11

مدت ها بود مطلبی ننوشته بودم از یک طرف درگیری های شغلی و کاری زیاد شده بود و از یک طرف به قول معروف دست و دلم به نوشتن نمی رفت، بعد از مدتها دوباره وارد شدم و میخوام خیلی مختصر بنویسم. راستش دوباره امسال برای آزمون دکترا دانشگاه سراسری ثبت نام کردم و هرکاری هم کردم دلم نیومد آزمون دانشگاه آزاد رو ثبت نام کنم نه به خاطر شهریه زیادش...!!!بلکه به خاطر هزینه سنگین ثبت نامش(یکی نیست بگه آخه تو که دلت نمیاد هزینه ثبت نامش رو بدی اونوقت حاضری شهریه رو بدی...!!!) خلاصه گذشت و گذشت والان حدود یک ماه تا آزمون باقیه و من هنوز هیچی نخوندم

چهار ماه پیش نشستم و کلیه سایت ها رو سرچ کردم و هر کتابی رو که به عنوان منبع آزمون اسم برده بودند را جمع آوری و تحت سه تا سرفصل آوردم. البته کاملترین فهرست ممکن نیست  ولی فکر کنم برای کسی که بخواد رفتار و  تئوری ها بالای پنجاه بزنه، خوندن اینا کافی باشی..هرچند خوندن همینا هم ماه ها زمان می خواد(شاید کتاب های بهتر و مختصر تری هم باشه که اگر کسی میشناسه معرفی کنه تا من به لیست اضافه کنم)

1- تئوری های مدیریت

2- رفتارسازمانی

3- استعداد تحصیلی


به هرحال قرارگذاشتم که همشونو بخونم ولی خوب نشد که بشه...الان هم که دیگه اینقدر زمان کمه که نمیشه اونا رو خوند و به نظرم روی استعداد و ریاضی و آمار و زبان  وقت بذاریم (البته خوشبختانه من زبانم تقریبا خوبه) نتیجه بهتری میشه گرفت.

برای شما هم لیست کتابایی رو که جمع آوری کردم رو در ادامه مطالب میذارم...امیدوارم امسال که خیلی وقت محدوده  ولی  به درد سال آینده تون بخوره.......


ادامه مطلب
نوشته شده توسط حمید  | لینک ثابت |

در خصوص آزمون دکترای سال 91 چهارشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۹۱ 18:29

آزمون امسال دکترا که برای بار دوم به صورت یکپارچه و به قول سازمانی سنجشی ها، نمیه متمرکز برنامه ریزی شده بود در تاریخ 25 فروردین ما برگزار شد. در خصوص این آزمون که خودم هم در اون شرکت کرده بودم مواردی را در اینجا مطرح میکنم برای ثبت در تاریخ معاصر!!!!

1- حوزه آزمون بنده دانشگاه امیرکبیر بود که اینقدر تراکم ماشین بوجود آمده بود که تقریباً نیم ساعت دنبال جای پارک میگشتم. در تمام کوچه های اطراف دانشگاه به هیچ عنوان جای خالی پیدا نمی شد و با یه مکافاتی جای پارک پیدا کردم که نگوو...

2- آزمون صبح که بر اساس اعلام قرار بود ساعت 8 شروع بشه ساعت هشت و نیم شروع شد ...تازه قرار بود که درب های محل آزمون از ساعت هفت و نیم بسته بشوند که به نظرم تا ساعت 9 باز بودند. البته مطمئن نیستما ولی بعضی ها با ده دقیقه تأخیر و بعد از شروع آزمون وارد سالن آزمونی شدند که من بودم برای همین حدس میزنم که درب ها رو نبسته بودند.

3- در رشته مدیریت برای صبح سوالات تئوری مدیریت (30 سوال) و ریاضی و آمار(30 سوال) در نظر گرفته شده بود. که در مجموع 90 دقیقه زمان در اختیار بود. سوالات ریاضی به نظر من که اصلاً نخونده بودم خیلی سخت بود. البته منکر اهمیت ریاضی نیستم فقط متوجه نشدم با توجه به این که ریاضی در تمامی گرایش های رشته مدیریت در دوره  ارشد  و نیز دکترا هیچ سیلابسی برایش در نظر گرفته نشده چرا پس باید در آزمون دکترا گنجانده شود. البته در خصوص آمار این قضیه فرق میکنه و به نظر من کاملاً وجود آمار البته به همراه روش تحقیق الزامی و درست هم هست ولی ریاضی دیگه چرا...!!!؟؟؟

4- سوالات تئوری خیلی سخت نبود  البته آسون هم نبود تقریباً حدود 25 تاش رو زدم.

5- بین آزمون یک عدد آب معدنی، یک تی تاپ و یک ساندیس هم دادند و به قول معروف تمامی کسانی رو که احتمالاً قراره دکتر بشوند رو ساندیس خور هم کردند. (نقش ساندیس در شکل دهی نسل دکترهای آینده !!!!)

6- حدود ساعت 10 برگه ها رو جمع آوری کردند. و با توجه به اینکه آزمون بعد از ظهر قراره ساعت دو و نیم شروع بشه بنده محل آزمون رو ترک کردم به مقصد کوهستان!!!

7- نکته جالب برنامه ناهار بود برای امسال که گویا سال قبل عدم وجود ناهار صدای همه رو در آورده بود و امسال برای جلوگیری از این موضوع ناهار را به قیمت 2500 تومان در خود دانشگاه و سلف آن می فروختند.

8- آزمون بعد از ظهر مثل صبح بازهم با نیم ساعت تأخیر یعنی از ساعت 3 شروع شد. 100 سوال زبان رو جلومون گذاشتند که 120 دقیقه برای اون زمان در نظر گرفته بودند. سوالات آزمون پر بود از ریدینگ های(Reading) بسیار طولانی که می بایست می خوندی تا بتوانی چهار یا پنج تا تست را پاسخ بدهی... اینقدر سوالات زیاد بود که واقعاً آدم کلافه می شد با این احوال من تا سوال 70 پیش اومدم و بعدش با اینکه نیم ساعت وقت داشتم از شدت خستگی و سردرد سوالات رو کنار گذاشتم و استراحت کردم. نمی دونم چرا امسال سازمان سنجش نمرات آزمون های بین المللی رو نپذیرفته بود چرا کسی که نمره بالایی در آیلتس یا تافل داره باید باز هم دفترچه سوالات آزمون زبان جلوش گذاشته بشه...اگه بحث تحریم متقابل و اینجور چیزاست که خوب باید فقط تأسف خورد...!!!

9- بعد از آزمون زبان سوالات استعداد تحصیلی رو که 60 تا بود بهمون دادند. برای این آزمون هم حدود 120 دقیقه وقت گذاشته بودند. اصلاً متوجه نشدم چرا سوالات هوش رو که احتیاج به تمرکز و دقت داره برای بعد از ظهر که داوطلبین کم کم دیگه به آخرای توان و انرژی خودشون رسیده بودند گذاشته بودند ... .واقعاً اگه سوالات هوش و استعداد تحصیلی رو به همراه زبان برای وقت صبح که همه آماده و سرحال هستند می گذاشتند و تخصصی ها رو برای بعد از ظهر  چه مشکلی پیش میامد؟؟؟؟؟ تازه این چهار ساعت وقت پرت که الکی تلف شد هم دیگه وجود نداشت...!

10- آزمون امسال هم تموم شد هرچند که با وضعیتی که من سوالات ریاضی و استعداد تحصیلی رو پاسخ دادم امیدی به قبولی ندارم. به نظرم یک دانشجوی مدیریت سال سوم و یا حتی دوم که دیپلم ریاضی باشه یا کسی که لیسانس مهندسی یا علوم پایه گرفته باشد به شرط اینکه زبان انگلیسی قوی ای هم داشته باشد به راحتی می تونست این آزمون رو با نمره بالا قبول بشود....در واقع آزمون دکترای مدیریت سال 91 دانش و توانایی های مدیریتی داوطلبین رو نمی سنجید، یعنی فقط 30 تا سوال از مجموع 210 سوال برای سنجیدن دانش مدیریت فرد اختصاص داده بودند..!!! 

11- ولی با این احوال به نظر من این آزمون های یکپارچه با تمام نواقص و مشکلاتی که داره از آزمون های جامعی که خود دانشگاهها می گرفتند بهتره...چون دانشگاهها اینقدر برای آزمون های دکتراشون مشکل و تنش ایجاد کردند که سمت و سوی اذهان رو به این سمت بردند و موجب شد که سازمان سنجش اینکار رو به عهده بگیرد...

به هرحال آزمون امسال دکترا تموم شد تا در 3 خرداد بنا به قول سازمان سنجش نتایج چند برابر ظرفیت برای مصاحبه اعلام شود. امیدوارم حداقل سال بعد این مشکلات تکرار نشود.

نوشته شده توسط حمید  | لینک ثابت |

سوالات آزمون دکترای سال 90 شنبه پنجم فروردین ۱۳۹۱ 0:45

امسال هم قراره برای دومین سال پیاپی آزمون دکترا به صورت جامع و یکپارچه برگزار شود. اینکه برگزاری آزمون دکترا به صورت یکپارچه منطقی هست یا نه و آیا در هیچ جای دیگری سابقه دارد یا نه موضوع بحث ما نیست...به هر حال ما داریم در ایران زندگی میکنیم...کشوری با ویژگیهای منحصر بفرد در دنیا و با مردم، ملت و دولتی یکتا...!!!!

امسال تعداد بسیاری زیادی قراره که در این آزمون شرکت کنند، همه دنبال منابع، جزوات و کتب برای مطالعه هستند. رشته های دانشگاهی مثل دروس دبیرستان نیستند که یک کتاب واحد و مشخص برای سرتاسر ایران وجود داشته باشد و بشه از آنها سوال طرح کرد. به تعداد اساتید مختلف منابع مختلفی هم برای دروس دانشگاه وجود دارد و داوطلب کنکور دکترای دانشگاه های دولتی باید به آنها مسلط باشد.

من در اینجا سوالات آزمون دکترای سال گذشته را میگذارم تا دوستانی که امسال قصد  دارند در این آزمون شرکت کنند بتواند استفاده نموده و ببیند که چقدر سوالات ساده و آسون بوده است و کسانی که برای آزمون ارشد می خوندند خیلی راحت می تونستند در آزمون دکترا نیز قبول شوند!!!

به هر حال امسال تغییراتی در ضرائب و دروس آزمون ایجاد شده اما با این احوال بازهم برای استفاده مناسب خواهد بود.


سوالات زبان انگلیسی


سوالات استعداد تحصیلی


سوالات روش تحقیق


 تئوری های مدیریت
نوشته شده توسط حمید  | لینک ثابت |

منابع دکترا علامه طباطبائی شنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۸۶ 11:37

حدود دو ماه از ایجاد این وبلاگ گذشته است و کامنتها و نظرات شفاهی خوبی از دوستان و خوانندگان وبلاگ دریافت کرده ام. از همه افرادی که از وبلاگ بازدید کرده اند و و نیز نظر هم داده اند بسیار ممنون و متشکر هستم.


بسیاری از خوانندگان و دوستان تقاضای منابع آزمون دکترا را کرده بودند که امروز سعی می کنم تا حد توانم منابع آزمون دکترا علامه را برایشان در وبلاگ بگذارم. البته منابع علامه خیلی شبیه منابع پردیس قم است و در واقع افرادی که می خواهند در علامه شرکت کنند بدون مطالعه خیلی بیشتر می توانند برای پردیس هم خودشان را آماده کنند.پردیس قم امسال برای رشته مدیریت دولتی دوره نداشت و قطع به یقین برای سال بعد خواهد داشت.


قبل از اینکه عناوین منابع را بیاورم بگم که شاید بعضی از آنها دقیقاً درست نباشه ولی آنقدر معروف هستند که از عنوان نویسنده می توان آن کتاب را پیدا و مطالعه کرد. همچنین بیشتر تکیه ام روی تئوریهای سازمان،رفتار و سازمان دولتی است. سایر دروس مثل آمار روش تحقیق و... را می توانید خودتان پیدا کنید.تئوریها۱- کتاب تئوریهای سازمان،« دنهارت»
۲- تئوریهای سازمان،«هچ» : این کتاب ترجمه دکتر دانایی فرد است و دو سه سال است که طرفداران خیلی زیادی در بین اساتید پیدا کرده است.
۳- تئوریهای سازمان،« اسکات» : دکتر میرزایی این کتاب را به همراه فلورا سلطانی ترجمه کرده است .البته 7 یا 8 فصل این کتاب ( جلد اول)ترجمه شده و ما بقی این کتاب ترجمه نشده است. البته می توانید ترجمه دیگری را پیدا کنید، فکر کنم بهرنگی باشد.
۴- فرایند خط مشی گذاری عمومی،« شریف زاده و الوانی»
۵- تئوری های سازمان،«دفت» : ویرایش های جدید این کتاب را که ترجمه شده هم نیستند بخوانید. ترجمه دکتر پارساییان خیلی قدیمی و بدرد نخور برای آزمون دکترا است.
۶- گفتارهایی در فلسفه مدیریت دولتی،« دکتر الوانی و دانایی فرد»
۷- اسطوره های مدیریت،« شفریتز» : ترجمه پارساییان از کتاب Classics of management
۸- رفتار سازمانی،« رابینز» : ویرایش های جدید
۹- روش تحقیق کمی و کیفی ، « دکتر الوانی ،دانایی فرد و عادل آذر» : این کتاب در دوجلد یکی کمی و دیگری کیفی است که کتاب خوبی است.
۱۰- کلیه کتابهای منابع انسانی دکتر ابطحی، البته کتابهای ایشان را باید به صورت کلی یک مطالعه اجمالی داشته باشید البته خیلی مهم نیستند ولی امکان داره یک سالی مثل سال گذشته پنج، شش تا سوال از آنها در عین ناباوری بیاید.
۱۱- کلیه مقالات اساتید علامه در مجلات و فصلنامه های مدیریتی
۱۲- کلیه کتب دکتر الوانی: البته اگر ایشان جهت طراحی سوال دعوت بشوند ولی اگر مثل سال گذشته دعوت نشوند دریغ از یک سوال از این همه کتاب ایشان


نوشته شده توسط حمید  | لینک ثابت |